ST10.0LF520Q
- Mfr.Part #
- ST10.0LF520Q
- Manufacturer
- CIT Relay and Switch
- Description
- DUST PROOF THROUGH-HOLE PC PIN T
- Manufacturer :
- CIT Relay and Switch
- Product Category :
- Tactile Switches
- Actuator Height off PCB, Vertical :
- 10.00mm
- Actuator Length, Right Angle :
- Actuator Orientation :
- Top Actuated
- Actuator Type :
- Standard
- Circuit :
- SPST-NO
- Contact Rating @ Voltage :
- 0.05A @ 48VDC
- Features :
- Illumination :
- Non-Illuminated
- Illumination Type, Color :
- Illumination Voltage (Nominal) :
- Ingress Protection :
- IP67 - Dust Tight, Waterproof
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Force :
- 520gf
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Outline :
- 7.20mm x 7.20mm